Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 905 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Dobre rady - kocyk dla niemowlaka

piątek, 13 sierpnia 2010 11:29
Wydaje mi się, że to jedna z prostszych rzeczy, jakie można wydziergać, a jego urok powinien być zawarty w prostocie wzoru. Lepiej postawić na dobrej jakości włóczkę niż wyrafinowany wzór.

Wzór - praktycznie dowolny, choć najlepiej sprawdzą sie niewielkie wzory ażurowe,  lub warkoczowe.

Kocyk był dziergany wg wzoru
1., 3., 5. rząd: *5 oczek prawych, dwa oczka razem ,,w prawo'', narzut, oczko prawe, narzut, 2 oczka razem ,,w lewo'', od * powtórzyć.
7., 9., 11. rząd: *dwa oczka razem ,,w prawo'', narzut, oczko prawe, narzut, 2 oczka razem ,,w lewo'', 5 oczek prawych, od * powtórzyć,
Rzędy parzyste - jak schodzą z drutu.
Żeby zrozumieć, co mam na myśli pisząc ,,oczka razem 'w prawo' i 'w lewo' odsyłam do wpisu Dylemat.

Pod koniec na środku część przerobiłam gładkim dżersejem i nakleiłam na nim aplikację.

Wykończenie - najszybsze to obdziergać całość rzędem oczek rakowych. Trochę mniej prosto - najpierw kilkoma rzędami półsłupków, potem rzędem oczek rakowych. Najbardziej skomplikowanie - kilkoma rzędami dowolnej koronki. Wykończenie na drutach może okazać się nieco trudniejsze z tego prostego powodu, że obwód kocyka jest dość duży, tyle oczek może się zwyczajnie nie zmieścić na drutach.

Wielkość - dla niemowlaka w zupełności wystarczy 1x1m.

Włóczka - powinna być miękka i niegryząca. Osobiście polecam raczej bawełnę niż akryl, ale ja generalnie nie lubię czystych akryli. Na rynku dostępnych jest wiele włóczek przez producenta oznaczonych jako dziecięce, które w praktyce od reszty różnią się tylko mdłym kolorem. Nie widzę powodu, żeby kocyka dla niemolaka nie wydziergać z ,,dorosłej'' włóczki. Bawełniane włóczki, które mogę polecić na kocyki to Virginia i Medusa (ta druga z niewielką domieszką akrylu) - obie miękkie, niedrogie i dostepne w wielu kolorach. Bawełna nie powinna też robić niespodzianek po praniu, a i wyprasowac można. Ostrożnie z wełną, może gryźć, choć pewnie niewielka jej domieszka nie zaszkodzi. Oczywiście odpadają wszelkie mohery i włóczki ,,fatazyjne'', jeśli mają odstające niteczki.
oceń
0
2


O mnie

Wykształcony, niepraktykujący matematyk z pasją tworzenia i upiększania otoczenia.

Tu znajdziesz

Moje (i nie tylko) robótki na szydełku i drutach. I trochę szycia. Czasami Maciuś. I kot. Dużo kota.

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Zaglądam

Do obejrzenia

Do zabawy

Inni też dziergają

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl