Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 096 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Jak zrobić organizator na łóżeczko

wtorek, 28 czerwca 2011 13:59

Potrzebujemy:

 • 2 kawałków materiału ok. 60x45cm
 • ociepliny tej samej wielkości
 • 6 pasków materiału 4x25cm

 

Paski zaprasowujemy jak lamówkę - na pół i brzegi do środka.

 

 

Zszywamy, zabezpieczając jakoś jeden koniec. Tu niestety zrobiłam nieładnie, bo bawełna, którą wybrałam jest dość gruba i nie mogłam podłożyć brzegu do środka. Stąd tylko machnięcie zygzakiem.

 

 

Układamy ocieplinę, 1 kawałek tkaniny lewą stroną w dół, 2 paseczki obok siebie na dłuższym boku tkaniny i drugą tkaninę prawą stroną w dół. Podobnie układamy pozostałe 2 pary paseczków - na środku dłuższego boku i na drugim końcu.

 

 

Przypinamy szpilkami.

 

 

Zszywamy całość, zostawiając otwór na przeciągnięcie na prawą stronę. Najlepiej zrobić go w dolnej połowie krótszego boku. Odcinamy nadmiar ociepliny i ścinamy rogi (ostrożnie, żeby nie przeciąć szwu).

 

 

Przekładamy na prawą stronę. Stębnujemy wokół całości blisko brzegu. Zakładamy dolny brzeg zewnętrzną tkaniną do środka i zszywamy boki, również blisko brzegu.

 

 

Przekładamy na drugą stronę.

 

 

Na kieszonce rysujemy 2 pionowe linie i zszywamy, by utworzyły się mniejsze kieszonki.

 

 

 


 

Violu, maris, scriptoria i Aniu, dziękuję :)

 

 


oceń
0
0

Jak zrobić chustę (2) - wrabianie ażuru

niedziela, 12 czerwca 2011 18:07

Jeśli robisz chustę wg gotowego, rozpisanego wzoru, to możesz odpuścić sobie czytanie :) Postaram się krótko opisać, jak wrobić wybrany przez siebie wzór ażurowy.

 

Jak już pisałam wcześniej, najlepiej, żeby miał tyle samo oczek w rzędzie, co rzędów (dokładnie mówiąc tyle co rzędów nieparzystych, powrotnych - parzystych tu nie liczę). Na rysunku poniżej zaznaczyłam, jak powinny być ułożone poszczególne powtórzenia wzoru. Jest to tylko jedna połowa chusty, bez brzegów, środka, narzutów i tylko rzędy nieparzyste.

Pola szare to ażur. Załóżmy, że nasz wzór ażurowy ma 7 oczek w rzędzie i 7 rzędów (+7 powrotnych oczywiście). Musimy mieć więc 7 oczek, by w ogóle zacząc go robić, stąd pierwsze 3 rzędy przerabiamy nie wykonując ażuru (pola niebieskie) np. gładkim dżersejem. W kolejnym rzędzie robimy pierwszy rząd ażuru. Oczywiście, w każdym rzędzie przybywają nam po 2 oczka na każdą połowę chusty. Zostawiamy je sobie po obu stronach ażuru (pola niebieskie), przerabiając np. prawym dżersejem, a sam wzór przerabiamy cały czas nad tymi samymi oczkami. Gdy po każdej ze stron będziemy mieli już wystarczająco wolnych oczek, by zacząć nowy motyw ażuru - robimy to.

 

 

 

Zauważ, że jeśli ażur będzie prostokątem, to również te niebieskie pola po bokach nie będą takimi ładnymi trójkątami równoramiennymi. Przykładem takiego wzoru jest

 

 

Po płatkach widać, że wzór nie jest powtarzany w ten sam sposób.

 

Moje rady są bardzo ogólne, oczywiście może się nam zdarzyć wzór, który będzie można rozszerzać w każdym rzędzie (tak, jak ten ze zdjęcia powyżej), ale wtedy musimy zachować większą ostrożność, zwłaszcza gdy we wzorze para: narzut i oczka przerabiane razem nie znajdują się obok siebie.


oceń
3
0

Jak zrobić chustę

sobota, 11 czerwca 2011 16:04

Spotkałam się już kilka razy z opiniami, że wydzierganie chusty jest trudne i ,,gdzie mi tam do takich cudowności''. Uwierzcie mi, jest zdecydowanie łatwiejsze niż zrobienie choćby swetra - odpada pilnowanie wymiarów, równego przerobienia dwóch części (np. rękawów).

Sposób, który opiszę jest jednym z wielu. Wydaje mi się, że jest na tyle uniwersalny, że wg takiego schematu można zrobić i zwiewne koroneczki i ciepłą zimową chustę. Nie podaję żadnego konkretnego wzoru, ten, który opiszę to ogólna metoda, którą da się dowolnie modyfikować wg własnego widzimisię.

Trzeba jedynie trzymać się następujących zasad:

 1. Zaczynamy przerabiać chustę od środka najdłuższego jej boku.
 2. Każdy rząd składa się z 


   
  1. prawego brzegu
  2. prawej połowy
  3. środka
  4. lewej połowy
  5. lewego brzegu
 3. Brzegi i środek są we wszystkich rzędach jednakowe. Oczywiście brzegi nie są takie, jak środek :)
 4. Prawa połowa i lewa połowa zwiększają się z każdym nieparzystym rzędem, każda o 2 oczka. Właśnie tam będziemy robić wszelkie koronki i inne wzory decydujace o wyglądzie chusty.
 5. W każdym nieparzystym rzędzie dodajemy 4 narzuty
  1. między prawym brzegiem i prawą połową
  2. między prawą połową i środkiem
  3. między środkiem i lewą połową
  4. między lewą połową i lewym brzegiem
 6. W rzędach parzystych narzuty przerabiamy na lewo, a pozostałe oczka tak, jak to wynika z wybranego przez nas wzoru.
 7. Wielkość chusty zależy tylko o wyłącznie od tego, na ile wystarczy nam włóczki, ile sobie zaplanowaliśmy lub po prostu, kiedy mamy już dość.

Skupmy się na poszczególnych elementach.

 

Brzegi - w najprostszym przypadku może to być oczko brzegowe+oczko prawe (na końcu rzędu oczywiście oczko prawe+oczko brzegowe). Odradzam raczej samo oczko brzegowe, pamiętajmy, że zaraz nastepmy jest narzut, może to nie wyglądać ładnie.

Możemy oczywiście zrobić inne brzegi - dowolny układ kilku oczek, np.: 

 • we wszystkich - parzystych i nieparzystych - rzędach po 3 oczka prawe
 • po oczku brzegowym 3 oczka prawe (brzeg będzie się wtedy zwijał)

Te brzegi będą tworzyły w chuście najdłuższy bok - nie jest on specjalnie widoczny, więc nie ma potrzeby zbytniego ozdabiania go.

 

Środek - w najprostszym przypadku będzie to oczko prawe. Może być również:

 • oczko prawe, oczko lewe, oczko prawe
 • dowolny wzór na większej liczbie oczek, bardzo ładnie wygląda poprowadzony środkiem niezbyt szeroki warkocz

Prawa i lewa połowa - tu już panuje dowolność. Właśnie tam znajduje się wzór, najbardziej widoczny na chuście. W najprostszym przypadku robimy po prostu gładkim dżersejem lub ściegiem francuskim (w obu rzędach oczka prawe). Możemy wrobić dowolny wzór ażurowy. Setki takich wzorów znajdziemy choćby na http://ravelry.com. Jesli chcesz sama wrabiać swój wzór, najlepiej, by był na planie kwadratu (czyli zajmował tyle samo oczek w rzędzie, co rzędów). Na tej chuście widać, że wrobienie dużego może być dość trudne - zwróćcie uwagę na spore placki gładkiego ściegu wzdłuż środka chusty. Nie dało się tego uniknąć.

 

 

Zróbmy zatem prostą chustę powyższą metodą.

 

Nabieramy 11 oczek.

1. rząd: o. brzegowe, o. prawe, narzut, 2 o. prawe, narzut, o. prawe, o. lewe, o. prawe, narzut, 2 o. prawe, narzut, o. prawe, o. brzegowe

2. i każdy kolejny parzysty: jak schodzą z drutu, narzuty na lewo

3. rząd: o. brzegowe, o. prawe, narzut, 4 o. prawe, narzut, o. prawe, o. lewe, o. prawe, narzut, 4 o. prawe, narzut, o. prawe, o. brzegowe

5. rząd: o. brzegowe, o. prawe, narzut, 6 o. prawych, narzut, o. prawe, o. lewe, o. prawe, narzut, 6 o. prawych, narzut, o. prawe, o. brzegowe

7. rząd: o. brzegowe, o. prawe, narzut, 8 o. prawych, narzut, o. prawe, o. lewe, o. prawe, narzut, 8 o. prawych, narzut, o. prawe, o. brzegowe

itd.

Kończymy dość lużno. 

 

Żeby chusta pokazała cały swój urok, powinno się ją zblokować. Pod tą dziwną nazwą kryje się prosty zabieg: moczymy chustę w zimnej wodzie (nie trzemy, nie wykręcamy), rozkładamy na płasko, rozciągając dość mocno, przypinamy końcówki szpileczkami i zostawiamy do wyschnięcia. Może się nie udać w przypadku akryli, z wełną nie powinno być problemów.

 

O włóczkach innym razem.

 

Miłego dziergania.

 

 


aniu, dziękuję

 


oceń
16
1

Dodawanie oczek w rękawach.

piątek, 27 sierpnia 2010 17:59
Na formowanie rękawa co określoną liczbę rzędów należy dodać po jednym oczku z każdej strony. Można oczywiście dodać je jako pierwsze i ostatnie w rzędzie, zdecydowanie lepiej wygląda, gdy doda się je jako pierwsze po oczku brzegowym na początku rzędu i ostatnie przed oczkiem brzegowym na końcu rzędu.Nabieramy oczko z poprzecznej nitki między oczkiem brzegowym a kolejnym oczkiem w poprzednim rzędzie. Mi najwygodniej jest nabrać na prawy druti przełożyć nitkę na lewy.Po przerobieniu oczka mamy równy brzeg, który potem łatwo zszyć (zdjęcie przypadkiem skasowałam, :/).

oceń
1
0

Dobre rady - kocyk dla niemowlaka

piątek, 13 sierpnia 2010 11:29
Wydaje mi się, że to jedna z prostszych rzeczy, jakie można wydziergać, a jego urok powinien być zawarty w prostocie wzoru. Lepiej postawić na dobrej jakości włóczkę niż wyrafinowany wzór.

Wzór - praktycznie dowolny, choć najlepiej sprawdzą sie niewielkie wzory ażurowe,  lub warkoczowe.

Kocyk był dziergany wg wzoru
1., 3., 5. rząd: *5 oczek prawych, dwa oczka razem ,,w prawo'', narzut, oczko prawe, narzut, 2 oczka razem ,,w lewo'', od * powtórzyć.
7., 9., 11. rząd: *dwa oczka razem ,,w prawo'', narzut, oczko prawe, narzut, 2 oczka razem ,,w lewo'', 5 oczek prawych, od * powtórzyć,
Rzędy parzyste - jak schodzą z drutu.
Żeby zrozumieć, co mam na myśli pisząc ,,oczka razem 'w prawo' i 'w lewo' odsyłam do wpisu Dylemat.

Pod koniec na środku część przerobiłam gładkim dżersejem i nakleiłam na nim aplikację.

Wykończenie - najszybsze to obdziergać całość rzędem oczek rakowych. Trochę mniej prosto - najpierw kilkoma rzędami półsłupków, potem rzędem oczek rakowych. Najbardziej skomplikowanie - kilkoma rzędami dowolnej koronki. Wykończenie na drutach może okazać się nieco trudniejsze z tego prostego powodu, że obwód kocyka jest dość duży, tyle oczek może się zwyczajnie nie zmieścić na drutach.

Wielkość - dla niemowlaka w zupełności wystarczy 1x1m.

Włóczka - powinna być miękka i niegryząca. Osobiście polecam raczej bawełnę niż akryl, ale ja generalnie nie lubię czystych akryli. Na rynku dostępnych jest wiele włóczek przez producenta oznaczonych jako dziecięce, które w praktyce od reszty różnią się tylko mdłym kolorem. Nie widzę powodu, żeby kocyka dla niemolaka nie wydziergać z ,,dorosłej'' włóczki. Bawełniane włóczki, które mogę polecić na kocyki to Virginia i Medusa (ta druga z niewielką domieszką akrylu) - obie miękkie, niedrogie i dostepne w wielu kolorach. Bawełna nie powinna też robić niespodzianek po praniu, a i wyprasowac można. Ostrożnie z wełną, może gryźć, choć pewnie niewielka jej domieszka nie zaszkodzi. Oczywiście odpadają wszelkie mohery i włóczki ,,fatazyjne'', jeśli mają odstające niteczki.

oceń
0
2

O mnie

Wykształcony, niepraktykujący matematyk z pasją tworzenia i upiększania otoczenia.

Tu znajdziesz

Moje (i nie tylko) robótki na szydełku i drutach. I trochę szycia. Czasami Maciuś. I kot. Dużo kota.

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Zaglądam

Do obejrzenia

Do zabawy

Inni też dziergają

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl